ס כותרת שחוררר

On My Mind

Dreams are meant to come true

מדוע כדאי לעבוד עם אדריכל פנים/מעצב?

הגעתם לרגע בו רכשתם את הנכס הכי יקר שתרכשו בחייכם. רכשתם דירה. למעשה זוהי העסקה הכלכלית בין הגדולות ביותר שתבצעו במהלך חייכם והיא מתרחשת בתדירות די נמוכה, כ3-4 פעמים בממוצע בלבד.
לכן, רצוי לעשות כמה שפחות טעויות ולתעל את ההשקעה בצורה נכונה.
ראשית, הבהרה: עיצוב פנים אינו תחביב כי אם מקצוע לכל דבר. קבלן שיפוצים אינו תחליף למעצב. לכל אחד מהם התמחות שונה, האחד בתכנון והגייה והאחר בביצוע. (לעיתים, במקרים המוצלחים, הם עובדים יחד, כתף לכתף ובשיתוף פעולה מלא, לתוצאה מושלמת). גם נשים בעלות טעם משובח עלולות להתבלבל כשישוחחו עימן על קומפוזיציות, "אינטרפוץ 3 דרך" או "פתחי אור".
בחירה באדריכל-פנים או מעצב כאיש מקצוע שילווה את הפרויקט איננה נחשבת עוד כמותרות כי אם השקעה נכונה ונבונה ואפילו הכרחית על מנת למקסם את הפוטנציאל של הנכס, להתאימו לצרכי הלקוח באופן אישי וממוקד ועל מנת לחסוך כסף, למרות השכ"ט שנגבה.
 
מהו הערך המוסף בעבודתו של אדריכל הפנים/מעצב שלכם?
 
 
נתקלתי בלא מעט אנשים שהחליטו לנסות לחסוך את עבודתו של מעצב הפנים בבואם לתכנן את ביתם. לאחר זמן לא רב הגיעו משפטים כמו:
"אבל אין לי פה מקום לעבור, המעבר הזה צר מידי", או "זה הריצוף שהזמנו? הוא נראה שונה בחנות", או "יש לנו כל כך הרבה כיוונים לסגנון אבל אנחנו לא מצליחים להתמקד בכלום, ועד שאנחנו אוהבים משהו בחנות אחת אנחנו לא מוצאים משהו שיתחבר אליו בחנות הבאה וצריכים להתחיל הכל מהתחלה" ועוד כהנה וכהנה מצבים מעוררי תסכול.
במקרים מסוימים ניתן לעזור ולהציל את המצב, אך באחרים אנשים נדרשו לשלם הרבה מאד על מנת לתקן את הטעויות שהם עצמם יצרו.
 
לאנשים שעיצוב ותכנון אינו מקצועם קשה לעיתים לראות את התמונה הכוללת וברוב המקרים הם נקלעים "לסינדרום המשפץ הידוע"- יותר מידי מבחר שמקשה על קבלת החלטות. חשוב מאד להבין, כי כל בחירה, קטנה כגדולה, אמורה להיות מלאת התייחסות לקונספט שלם אותו בונים מההתחלה ולא פוסחים על שום פרט. לכל בחירה יש השפעה גורלית על אופי הבית. בהיעדר סגנון מוגדר, החלל עלול להיראות בסופו של יום, כגיבוב של שפות היוצר דיסהרמוניה מוחלטת.
בנוסף, האדריכל ייתן לכם מענה לא רק לשאלות האסתטיות של איזה חיפוי מתאים לאיזה ריצוף, כי אם לסיטואציות מורכבות הרבה יותר, שתיתקלו בהן בוודאות בהמשך ובעצם ימנע מכם לעשות את כל הטעויות הנפוצות שאותן תדעו רק בדיעבד.
עיצוב פנים איננו רק אסתטיקה כי אם יצירת איכות חיים!
 
 
עבודתו של אדריכל הפנים/המעצב:
 
אדריכל הפנים אחראי לחלל הפנים של הבית לפי שלבי עבודה:
 
שלב ראשון – גיבוש קונספט וקו עיצובי רעיוני: חלומות ורעיונות הנשפכים כמים עד ליצירת קו עיצובי אחד ומגובש בשילוב תכנית העמדת הריהוט והקירות.
שלב שני – הכנת "כתב כמויות": זוהי רשימה מפורטת ומחייבת המשרתת הן את הלקוח ואת את הקבלן בהצעת המחיר, בה מצוינים פרטי העבודה לביצוע, הנמדדים כמותית, לפי יח' מידה ותמחור של כל סעיף בנפרד.
זה השלב בו ניתן לדעת מה תהיה עלות העבודה בתכנון החלוקה התקציבית.
שלב השלישי – תוכניות לביצוע: בנייה, הריסה, תכנון ארגונומי של המטבח והחללים הרטובים, תכנון נקודות חשמל ואינסטלציה, תכנון פרטים טכניים, מיקום גופי תאורה, תכנית ריצוף והנמכת תקרה, תכנון תוואי מיזוג אויר ותכנון פרטי נגרות בהתאמה אישית.
שלב רביעי – ליווי לבחירת חומרים: המעצב ילווה אתכם בבחירה נכונה של חומרי גמר כגון ריצופים, חיפויים, משטחים למיניהם, ריהוט, טקסטיל, צבעים ושילוב נכון שיוצר הרמוניה מושלמת ואוירה אישית.
שלב חמישי – חלק חשוב מעבודתו של המעצב הינו פיקוח עליון, או ליווי תוך כדי שלבי הבנייה, וזאת על מנת לוודא כי הביצוע בשטח יהיה אכן תואם לתכניות. במידה ותעלנה בעיות או תהיינה טעויות ביצועיות, ניתן יהיה לתקנן מבעוד מועד, וכך לחסוך כסף, זמן ועוגמת נפש בהמשך.
 
"סוף מעשה במחשבה תחילה"
דוגמא נפוצה לנחיצותו של האדריכל: כשנרצה למקם את המיטה ליד השידה מבלי שיבצבצו להם חוטי חשמל לא אסתטיים ושקעים במקומות לא נוחים, יש לדעת תחילה היכן ממוקמת המיטה והיכן השידה. מה אורכם, גובהם ועומקם. האדריכל ידע לספק לכם תכניות אלו בדיוק מופתי.
 
לסיכום, עבודתו של אדריכל הפנים כוללת חשיבה ותכנון, אשר מותאמים לכל ההיבטים של דרישות הלקוח וצרכיו ובשיתוף פעולה מלא עם הלקוח. התייעצויות עם בעלי מקצוע רבים ומתן ליווי ופיקוח על העבודות המתבצעות בשטח, תוך כדי הנחיה, הדרכה, יצירה, מקוריות ומעוף.
כתוצאה מכך, ניכר חסכון כספי משמעותי,הנכס משודרג פלאים, ושוויו עולה.
 
 
למעשה ניתן לקבוע כי האדריכל הוא מעין מנצח על התזמורת, אשר מתרגם רעיונות יצירתיים, ראייה מרחבית, אמנותית ופונקציונאלית לפרטי עבודה טכניים.
 
 

רכישת דירה חדשה מקבלן – סודות שהקבלן שלכם לא ירצה שתדעו...

למה כדאי לשים לב במשא ומתן מול הקבלן – טיפים

 
בשעה טובה קיבלתם החלטה לרכוש דירה מקבלן. בין אם מדובר בדירת חלומותיכם, דירה זמנית או דירה להשקעה וודאי תרצו לקבל תמורה הולמת על הרכישה. עבודה עם מעצב פנים תוכל לסייע בעדכם לחסוך לכם הרבה מאד כסף, זמן ואף עוגמת נפש.
  
להלן מספר טיפים יעילים:
 
ראשית, ערכו בדיקה של גודל הדירה. יותר ויותר דירות חדשות שנבנות מתוכננות עם חדרים קטנים.
אל תלכו שולל אחרי הדמיות יפות עם עדשה פנוראמית, או אחרי תכנית מכֶר שנראית מושקעת ומרווחת מאד.
למעשה, אם תיקחו סרגל קנה-מידה ותמדדו את גודל הרהיטים שבתכנית, תגלו להפתעתכם כי הרהיטים קטנים מאד ביחס לחלל… תוכלו לבקש מהקבלן את המידות המדויקות של החדרים ואף לראות דירה לדוגמא, במידה ויש.
שנית, סביר להניח כי תרצו לערוך שינויים בדירה, אשר יתאימו לצרכיכם וטעמכם. לצורך כך, תצטרכו ליצור קשר עם מחלקת "שינויי דיירים" אשר אמונה על השינויים התכנוניים בפרויקט ועל התמחור של שינויים אלו.
עלות השינויים נעה בטווח מחירים רחב מאוד. דייר ממוצע יכול לבצע שינוי בעלות סמלית של 5,000 שקל ואילו במקרי קיצון, ללא סיכום הולם מראש, אשר מגן על הדייר מחוסר אונים מול המחירים המופקעים שעלול הקבלן לדרוש, להגיע גם לשינוי שיעלה לו חצי מיליון שקל.
 
 
סוד: כל עסקה הנרקמת בין הרוכש ובין החברה הקבלנית – היא עסקה אישית! אין עסקה אחת דומה לשנייה באופן מוחלט. עימדו על המקח על מנת להרוויח את התנאים הטובים ביותר עבורכם.
 
 
חשוב מאד לסכם עם הקבלן מהם התנאים שלכם למימוש העסקה, כולל סעיף שינויי דיירים, בשלב המשא ומתן ולא אחרי!
כל בקשה אשר לא תצוין בכתב בחוזה או בנספח לחוזה לא תכובד, ותגלו לדאבונכם, כי תעלה לכם כסף רב בהמשך. דאגו כי הבקשה תכלול תמחור מפורט או שהיא תינתן ללא עלות במסגרת התנאים לעסקה שסגרתם, מועדי ביצוע והאם יתכן איחור מסירה בשל השינויים. כמו כן, וודאו שהשינויים ייעשו באמצעות הקבלן ובאחריותו ולא ישירות על ידי קבלני המשנה, וכל חוסר התאמה בין התכנית לשטח יהיה גם הוא באחריותו. בקשו העתק חתום ע"י הקבלן להסכם זה.
 
במידה והחברה היזמית טרם בחרה קבלן מבצע והחוזה נחתם ישירות בינה ובין הרוכש, מקבל הרוכש מפרט אשר כולל את כל הסעיפים להם הוא זכאי במסגרת העסקה, ללא עלות. מומלץ מאד לבקש , טרם חתימת החוזה, שבמידה והרוכש יבקש לבצע שינויים, הם יתומחרו לפי "מחירון הדקל", אשר מקובל על משרד השיכון והבינוי ואיגוד הקבלנים והצרכנים והוא קובע מחיר מפורט לכל פריט שינוי, בתעריף מחירון. סעיף זה מומלץ להכניס לכל חוזה. לקריאה בנושא מחירון הדקל לחצו על הלינק: http://www.dekel.co.il/mehiron-dayarim
 
לגזור ולשמור
מחובתכם להבין היכן נמצאים המוקשים שתדעו עליהם רק בדיעבד, לאחר סגירת החוזה…
כדי לסייע לכם לעסקה מוצלחת הנה לפניכם כמה דוגמאות למיקוח בבואכם למשא ומתן:
 
· פתיחת תיק שינויי דיירים- ישנם קבלנים שמחייבים בעלות פתיחת תיק שינויים עבור כל עבודה- בנייה, חשמל, אינסטלציה וכו'. האם גם במקרה שלכם?
· קירות- האם תדרשו לשלם על הסרת או הוספת קירות?
· נקודות חשמל – מומלץ לדעת מראש סדר גודל של כמות נקודות החשמל להן תזדקקו. יש לקחת בחשבון נקודות מאור נוספות, שקועי תקרה (בבטון או בגבס עתידי), נקודות רשת, טלוויזיה, אזעקה, בית חכם וכו'. מומלץ לסכם מחיר עבור נקודה או קופסת שקעים.
קחו בחשבון כי הקבלן "סופר נקודות" בדרך שונה משלכם. הגיעו איתו להסכמה מה הכוונה
בהגדרת "נקודת חשמל".
· אינסטלציה – האם תדרשו לשלם על העתקת נקודת ביוב או הארכה שלה? ומה לגבי אינטרפוצים ונקודות מים נוספות?
· אסלה תלויה – לרוב אינה נכללת בסטנדרט קבלן. רוב הרוכשים אינם יודעים כי גם אם בכוונתם להוסיף תשלום על שדרוג האסלה, הקבלן יחייב אותם במחיר גבוה מאד על ההתקנה ולכן, לא לשכוח לסכם מראש לא רק אסלה(+מנגנון) אלא גם התקנה אשר כלולה במחיר.
· ספקים- האם אתם מחויבים לספק מסוים? האם תוכלו לרכוש מוצרים בכל מקום אשר תחפצו בו? האם יש תנאים מגבילים? איזה זיכוי תקבלו?
· האם תדרשו לשלם עלות התקנה עבור אביזרים שאתם תספקו? אם כן ציינו מהי העלות בכתב.
· ריצוף- האם תדרשו לשלם אם ברצונכם לרצף ברצפת פרקט? בריצוף מבריק? בריצוף שגודלו גדול יותר מעל הסטנדרט?
· חיפוי – האם תידרשו לשלם עבור פסיפס? מה העלות?
 
לסיכום, אלו היו רק חלק ממבחר נושאים קריטיים, אשר אם תדעו אותם מבעוד מועד תוכלו לחסוך לעצמכם עשרות אלפי שקלים. רוב הדיירים נתקלים בחוסר אונים מוחלט לנוכח אילוצי הקבלן ותכתיביו ונאלצים בלית ברירה לשלוף את פנקס השיקים ולשלם, רק כי לא ידעו על מה להתמקח.
במקרים מסוימים, תאבונו של הקבלן אינו יודע שובע והוא דורש סכומים שערורייתיים על כל שינוי קטן. במקרים כאלו אני ממליצה לרוכשים שלא לערוך שום שינוי בדירה, לתת לקבלן לבנות את הדירה עפ"י הסטנדרט ועם קבלת המפתח לעשות את כל השינויים האפשריים עם קבלן שיפוצים פרטי. זה יעלה פחות.
שינויי דיירים הינו תהליך מורכב מאד. מעצב פנים מתמחה בתחום יוכל להפיק עבורכם את מלוא התמורה וישמור על זכויותיכם. כמו כן, מעצב פנים מקצועי ידע לחסוך לכם אלפי שקלים בתכנון חכם אשר ינצל את המפרט הטכני של הדירה במלואו.
 
 
תרצו לדעת עוד? מתלבטים אם לקנות דירה?
השתמשו בשירותיו של מעצב פנים שיוכל לעזור לכם להבין אם הנכס עשוי להתאים לצרכים שלכם ואף לעזור לכם לעמוד על נקודות המקח החשובות במשא ומתן מול הקבלן.
 
כבר קניתם דירה? התייעצו עם מעצב פנים שיבין את הצרכים שלכם ויתאים את השינויים שאתם תבקשו מהקבלן. אשמח לסייע ולייעץ לכם כיצד להפוך את העסקה לכדאית.
 
בתמונה דירת קבלן, הלקוחות פנו אלי לאחר הרכישה על הנייר וביצענו את כל השינויים האפשריים אותם הגשנו לשינויי דיירים.
לאחר קבלת מפתח נכנסו לשלב ב', נכנסנו לעובי הקורה, לכל מה שלא התאפשר לנו: שיפוץ חדרי הרחצה, סגירת קיר זכוכית והמשך תכנון תאורה מיזוג אויר והמשך תשתיות. בהמשך הגיע שלב ההלבשה והתכנון המדויק של כל פרטי הנגרות שנתפרו במיוחד custom made  בנגרות פרטית.
 
 
עיצוב משרדים אלינור בלומברג

עיצוב פנים לבית עסק - מדוע זה הכרחי?

לקוח אשר פונה למעצב כדי שיתכנן ויעצב את בית העסק שלו, מבין את החשיבות הרבה והיחס הישיר בין העיצוב ובין העצמת העסק.
מהם צרכי העסק?
העלאת הכנסה: הצורך הבסיסי והראשוני של כל עסק הינו העלאת ההכנסות שלו, ודי ברור כי עסק שאינו מכניס אין לו אפשרות קיום. לשם כך, על העסק לפתח ולדאוג ליצירת תדמית חזקה אשר תגרום לבידול עסקי ולמינוף.
פרודוקטיביות: על המשרד לדאוג ליצור סביבת עבודה נעימה ושימושית המסייעת בעליית התפוקה מהעובד, אשר ללא ספק יהיה פרודוקטיבי יותר ובעל מוטיבציה בסביבת עבודה אופטימאלית, המשרה עליו אוירה נעימה, נוחה ויעילה.
 
כיצד תורם העיצוב בהשגת הצרכים?
 
– העיצוב מסייע מאד לעסק ביצירת אותה תדמית נכספת, ביצירת הרושם הראשוני ובהשארת חותם פסיכולוגי חיובי בתת המודע של הלקוח הפוטנציאלי.
– עיצוב נכון מהווה בסיס להתנהלות ארגונית נכונה ויעילה ואף מייצר אפשרויות תכנון אשר נותנות פתרונות חכמים לבעיות פונקציונאליות שקיימות.
– בעזרת תכנון נכון נדע מראש כיצד הכי נכון לחלק את החלל, היכן ליצור מעברים ואזורי שירות, היכן למקם את הריהוט, את עמדת המחשב, את שקעי החשמל ואת גופי התאורה. נוכל להחליט באילו צבעים יצבעו הקירות והרהיטים על מנת לקבל את האווירה הרצויה, אשר משתנה בין צורך לצורך, בין משרד אחד לשני. האווירה היא שם המשחק.
 
שלבי העבודה:
 
לפני תחילת העבודה עוברים עם הלקוח על "פרוגראמה" אשר מיועדת להבנת הדרישות והצרכים הספציפיים של העסק, יחד מסכמים מהי הגדרת העסק ואופי העבודה וההתנהלות, מהו מספר העובדים, מהן הפונקציות הנחוצות (הפרדת חלל ציבורי ופרטי למשל), מהו הקו העיצובי, (למשל שמרני ומכובד או צנוע וקליל) ומהו התקציב לכל העבודה. מידע זה מהווה תשתית לתכנון האדריכלי של בית העסק.
 
לדוגמא, במשרד היזמות שתכננתי, דרישה מפורשת של הלקוח הייתה שלא לראות כבלים גלויים.
מיקום שולחן במרכז החלל ומתחתיו שטיח דרש היערכות מוקדמת מורכבת מאד, בכל הנוגע לשלבי העבודה ולתשתיות: ראשית היה צורך לתכנן נקודת חשמל ברצפה ולמקמה בדיוק מושלם מתחת לרגל השולחן העבודה. גם בתהליך התכנון של השולחן עצמו נדרשה התייחסות ספציפית למעבר כבלים ברגל השולחן ועד למשטח העבודה. לאחר מכן היה צורך בקביעת מיקום מדויק של השטיח אשר נמצא תחת אותו שולחן עבודה. לשם כך היה צורך בבחירת שטיח מבעוד מועד, הבאתו לשטח וסימון מדויק של הנקודה בה יעברו הכבלים בתוך השטיח. לאחר מכן נשלח השטיח לתפירה מיוחדת של החור, הוא הובא לשטח בשנית, דרכו הושחלו הכבלים אל מתחת לרגל השולחן ועד להגיעם למשטח העליון.
 
נקודות מחשבה עיצוביות במשרד היזמות
 
יצירת אווירת יוקרה היה הדבר הראשון שעמד לנגד עיני, בתחילת תהליך עיצוב משרד היזמות. לא יוקרה מוחצנת אלא מאופקת, כזו שאופפת אותך מרגע הכניסה אך לא ברור לך עדיין למה. הסוד לכך טמון בפרטים. כי פרטים יוצרים מכלול והמכלול יוצר אוירה.
קהל הלקוחות של המשרד הוא קהל מבוסס, המורגל לעיצוב יוקרתי ומטרתי הייתה כי המשרד יקבל תדמית רצינית המשויכת לעולם העסקים. דמיינתי מה עובר בראשם של הלקוחות טרם סגירת העסקה ומהי התחושה שעולה בהם מרגע הכניסה ועד לסגירת העסקה המיוחלת.
כל פריט שתוכנן או נבחר, נעשה בקפידה רבה. החל מדלת הכניסה וחיפוי סרגלי עץ האלון בכניסה שתוכננו על ידי ובוצעו ע"י נגר פרטי, המייצרים סביבה אוהדת, חמה ומקבלת, תכנון הריהוט, בחירת הטקסטיל וגופי התאורה, וכלה בבחירת שטיחים אוריינטליים ווילונות מבדים עשירים, התורמים ליצירת עושר עיצובי. בפינת החדר תכננתי שולחנון ריבועי מצופה בעור שחור בהטבעת קרוקודיל ורגלי נירוסטה להנחת בקבוקי שתייה חריפה וכוסות קריסטל ומעל מנורת "Globo" לאווירה רכה.
 
לסיכום,
עיצוב פנים נכון של משרדכם יכול למעשה להיות ההבדל בין הצלחה וכשלון העסק. תדמיתכם היא הדבר החשוב ביותר לעסק שלכם ואם תהיה לכם תדמית טובה וחיובית זה יכול להועיל פלאים לבית העסק ולרווחיותו.
חשוב לזכור כי מתכנן טוב ידע להתאים אישית את העסק לצרכים וישרת את מטרותיו ושאיפותיו.
 
תכנון משרד יזמות במגדלי "רוגובין תדהר", אזור הבורסה בר"ג.

עיצוב דירה שכורה - איך עושים את זה?

לאחרונה סיימתי לעצב חלל של דירה שכורה. מאחר ובדירה שכורה לא ניתן לשבור קירות ואף לא לבצע כל שינוי בתשתיות הקיימות, היה עלי למצוא פתרונות יצירתיים אשר יתאימו לבעלי הדירה פעמיים: הן בדירתם הנוכחית הזמנית והן בדירתם העתידית שאת מידותיה איננו יודעים. זהו אתגר ללא ספק! 
 
איך עושים מהפך מבלי לשבור קירות?
 
לאחרונה סיימתי לעצב חלל של דירה שכורה.
מאחר ובדירה שכורה לא ניתן לשבור קירות ואף לא לבצע כל שינוי בתשתיות הקיימות, היה עלי למצוא פתרונות יצירתיים אשר יתאימו לבעלי הדירה פעמיים: הן בדירתם הנוכחית הזמנית והן בדירתם העתידית שאת מידותיה איננו יודעים. זהו אתגר ללא ספק!
 
אילו פתרונות מצאתי?
כשעושים סטיילינג לדירה שכורה, הדבר הנכון והכי חשוב שצריך לחשוב עליו הן מידות הרהיטים אותם נבחר. זאת משום שגם אם אנו מעוניינים להשקיע בריהוט איכותי ניתן יהיה להשתמש בו הלאה בדירה הבאה, מבלי להיאלץ להחליפו שוב. כך לא נצטרך להתפשר על רכישת ריהוט לא איכותי רק בגלל הדירה השכורה.
למעשה כדאי לבחור בריהוט אשר מידותיו הקלאסיות יאפשרו לו לעמוד ללא כל מגבלת מקום בכל גודל. ספה באורך של 240-260 ס"מ תשתלב בקלות בכל סלון.
 
לדוגמא, סלון פינתי לא מומלץ כאן, מאחר ואיננו יודעים אם בדירה הבאה תתאים לנו יותר פינה ימנית או שמאלית. בדירה שעיצבתי מבנה הסלון צר וארוך ולכן צורת ההעמדה של שטח פינת הישיבה הייתה ספה בעלת ארבעה מושבים באורך של 240 ס"מ ומשני צידיה כורסאות. במידה והסלון העתידי יהיה רחב יותר ניתן יהיה למקם את שתי הכורסאות אחת ליד השנייה ולהוסיף מולן אלמנט נוסף בהמשך. אורך הספה מקנה לה מראה מעוצב ומעודכן אך היא עדיין אינה ארוכה דיה על מנת להגביל אותנו בדירה הבאה. להמשך הכתבה שפורסמה בבניין ודיור…. 
 
במה כדאי להשקיע ובמה לא?
 
ריצוף – באופן כללי ריצוף בדירה שכורה הינו נתון קיים ואיתו נאלץ לחיות. אולם, זה לא סוף פסוק. לאלו מכם שמאד אוהבים את מראה הפרקט בבית והתקציב מאפשר, החלום אינו לגמרי תלוש מציאות. בעלות של כ-40 ש"ח למטר בממוצע, בנוסף לעלות של הרכבה שנעה סביב ה-30 ש"ח למטר תוכלו לרכוש פרקט למינציה (סינטטי) ולשנות לגמרי את מראה החלל. מאחר ופרקט למינציה מניחים על הרצפה על גבי ספוג בטכניקה פשוטה של זכר ונקבה, ניתן (למרות החלק החתוך שהולך לאיבוד בצדדים) לאסוף אותו ולהרכיבו מחדש במקום אחר. לאלו מכם שבעלי ידיים טובות יוכלו בעזרת הנחיה של איש מקצוע אולי אף להרכיב בעצמם את הפרקט ולחסוך את עלות ההרכבה. זיכרו לרכוש כמה חבילות ספייר לבית הבא.
 
ריהוט מתוכנן בהזמנה – רהיט או אביזר מעוצב אשר אמור להיות מתוכנן בהזמנה עפ"י מידה או להיות מותאם למקום ספציפי מומלץ שההשקעה הכספית בו תהיה קטנה ככל שניתן, מאחר ואיננו בטוחים כי ניתן יהיה לנצלו גם בדירה הבאה.
 
צביעה של קירות יכולה לעשות שינוי נעים ומשמעותי בדירה בקלות. בעלות מינימלית תקבלו מראה רענן, חדש ונקי ומלא באווירה.
 
טפט – למרות שלא תוכלו לקחת איתכם את הטפט לדירה החדשה, קיר לא מאד גדול מחופה בטפט לא יקר שעלותו נמדדת בכמה מאות שקלים בלבד, עשויה להוסיף טאצ' מעוצב לחלל.
 
וילון – תפירת וילונות לפי מידה אינה עניין זול. כדי לא לוותר עליו מומלץ לבחור וילון שיראה תמיד טוב בכל חלל, אך שעלותו צנועה. וילון מבד כותנה טבעית לבנה וחצי שקופה, אותו ניתן למצוא אפילו ברשתות כמו איקאה או ביתילי יעשה את העבודה. כדאי להימנע מוילונות צבעוניים או עם דוגמאות מקושקשות.
 
גופי תאורה – מומלץ לבחור גופי תאורה אשר מותאמים לסגנון הבית. כדאי להמנע מבחירת גופי תאורה אשר מתאימים לסגנון מסויים בלבד או במידות חריגות.
 
שטיח – מומלץ לבחור שטיח במידות סטנדרטיות של 2X3 מטר, אשר יוכל להתאים כמעט לכל חלל עתידי.
איבזור וחפצי נוי – כאן אפשר להתפרע!
ראשית, לא תאמינו איזה אוצרות תוכלו למצוא אצלכם בבית אם תערכו מיון בחפצים קיימים שנמצאים ברשותכם, אשר בשינוי מיקום יקבלו לפתע מראה חדש ומפתיע.
 
לגבי רכישה של חפצים חדשים כגון כלים, מראות, פסלים, תמונות וכד' – מאחר וניתן יהיה להעביר אותם בקלות לדירה הבאה שלכם אינכם מוגבלים ברכישתם. בנוגע לבחירה של איזה אביזר כדאי לרכוש, כדאי לקבל השראה מחנויות העיצוב הרבות בנוגע למה מתאים למה, וכן לגבי אופן מיקום החפצים וסידורם בחלל וספציפית לגבי אופן הנחתם על רהיטים שונים. למשל, האם תתאים על השידה שמוצאת חן בעינינו ואזה ארוכה בגוון טורקיז? האם היא תשתלב היטב ליד פסל נמוך? איזה פריט נוי ישתלב בצורה הטובה ביותר בכניסה? וכן הלאה.
 
לסיכום, גם דירה שכורה ניתן לייפות בעלויות מינימאליות. אין צורך לסבול בדירה משעממת ונטולת חן. באמצעות מספר טכניקות וצעדים פשוטים תוכלו בקלות להינות ממראה נעים ואסתטי בחלל בו אתם מתגוררים כעת, גם אם הוא זמני.
 
אשמח להנחות אתכם בייעוץ הום-סטיילינג ומציאת האוירה הנכונה מבלי לשבור אף לא קיר אחד!
חבילת סטיילינג אקספרס שלי עונה בדיוק על הצורך הזה, ב- 4 ימים תוכלו להנות מחלל סלון שימושי רענן ומעוצב!
 
חדר רחצה כפרי לייט

איזה ריצוף מומלץ לבחור לחדר רחצה?

דרגת חיספוס – ראשית, אם מדובר בדירת קבלן אתם מחוייבים מבחינת תקן  לבחור ריצוף שהוא "אנטי סליפ" (סליפ בלעז-החלקה- ריצוף עם הברשה או גירעון המונע החלקה).

ראשית, אם מדובר בדירת קבלן יש תקן להתקין ריצוף שהוא "אנטי סליפ" (סליפ בלעז-החלקה- ריצוף עם הברשה או גירעוּן המונע החלקה.

לרוב מסתפקים בתקן R-10, הקבלנים המחמירים דורשים תקן R-11.

בשיפוץ לא קיים תקן כזה אבל רצוי לבחור מראש אריח שהוא בעל חספוס מסוים  ושאינו חלק או מבריק למניעת החלקה.

למרות שיש היום מבחר גרניטים דמויי פרקט די יפים לא הייתי בוחרת כזה כשיש סמיכות לדמוי פרקט אחר, שנמצא ברוב המקרים בחדר השינה או במעברים. המפגש בין החומרים נראה רע. מומלץ לבחור ריצוף שנראה בכוונה חומר אחר, אך עדיין תואם.

סגנון – מתחילים מאבחון הסגנון האהוב ומתאימים את האופי של הריצוף לכל הבית. ממליצה לשמור על רצף סגנוני בכל הבית. כנ"ל גם החיפויים (האריחים שנמצאים כעל הקיר עצמו), כל פורמט וגודל יש מדברים שפה שונה וחשוב להתאים גם אותם לאופי החלל הנבחר.

מבחינת הגוון – מומלץ לבחור באותה משפחת גוונים של הריצוף שנבחר לחדר עצמו. אם בחרתם לדוגמא בפרקט שיש בו נגיעות אפור- ריצוף ממשפחת האפורים יבליט את הגוון. אם הפרקט בגוונים חמים יותר – אריחים בצבעי האדמה ישתלבו נפלא. 

באופן תמוה ובניגוד לדיעה הרווחת, דווקא אם הולכים על ריצוף כהה, גם אם החדר צר וארוך, מתקבלת  איזו אשליה של גודל ועושר.

סלון כפרי

עיצוב סלון קטן

סלוןן קטן נחשב לכזה כשהוא סביב ה-10 מ"ר ואף קטן מזה, מה שהופך אותו למאתגר ביחס למרחבים גדולים יותר, עם אפשרויות העמדה של החלל מצומצמות יותר.

סלון קטן הוא לא דבר שלילי בהכרח. יש להתייחס לעיצוב סלון קטן כמו אל פרלין שוקולד – קטן, מרוכז ומפוצץ בטעמים. מינון קטן – אפקט ענק!

האתגר בעיצוב סלון קטן הוא שכל בחירה שלא נעשה חייבת להיות מוקפדת ומדוייקת הרבה יותר, אשר תתן  תוצאה של חלל מרשים ואחיד במיידי, ושעדיין המרחב יהיה נוח לשימוש אישי ולאירוח ולא צפוף ודחוס.

פריטי הריהוט שנבחר יהיו במימדים צנועים אשר לא ישתלטו בגודלם על החלל. למשל ספה אחת בלבד באורך2.20 ס"מ ובעומק של עד 95 סמ, שולחן קפה מעוגל וכורסא אחת או שתיים. במקום להתפתות לרכוש ספה ארוכה יותר מומלץ להשאיר מקום לשולחנות צד משני צידיה – טריק עיצובי אשר פותח מאד את החלל.

שטיח גדול, אשר מתפרש כמעט על כל המרחב אשר עליו מונחת גם הספה ולא קטן מהספה והלאה הוא טריק נוסף בו אני משתמשת להגדיל ויזואלית את החלל.

וילון "רצפה-תקרה" יבליט את הגובה ויתן מימד נוסף של עושר להלבשה.

מומלץ להשתמש בגוונים בהירים, רצוי גווני פסטל בהירים ורגועים, ללא קונטרסטים בולטים לעין, אלא יותר חזרתיות על גוונים בטונים שונים ממשפחת הצבעים שנבחרה, כולל קירות.

העושר האמיתי מגיע מהאיבזור המשלים – מהכריות, התמונות, השטיח וכל האקססוריז הנילווים אשר מותאמים לשפה העיצובית הנבחרת.

תכנון מטבח - האם מספיק השירות החינמי של חברת המטבחים?

מטבח שתוכנן על ידי חברת מטבחים
מטבח שתוכנן על ידי מעצבת פנים (תכנון: אלינור בלומברג)

לא מעט אנשים שמעוניינים לרכוש מטבח חדש בוחרים להשאיר את מלאכת התכנון לחברת מטבחים או לנגר.

לכאורה מה רע בלקבל שירות שהוא ללא עלות ולחסוך את השירות של מעצב הפנים?
בואו נבחן את זה רגע.
הלכתם לחברה (או לנגר, לא משנה). הסברתם להם את הצרכים שלכם, יש להם תכניות או שאתם אפילו מדדתם בעצמכם את קירות המטבח ללסקיצה ראשונית.

מה שמונח מול מתכננת המטבח זה החלל המיועד להיות מטבח. אך האם מעצבת המטבחים לקחה בחשבון את כל שטח הבית ומכלול הצרכים של הלקוחות או התייחסה רק לחלל המטבח? מה אתם חושבים? 

מעניין אותה מה עוד יהיה בחלל הציבורי או שמעניין אותה למכור לכם מטבח, ועם כמה שיותר ארונות?
אני אגלה לכם סוד: לא כ"כ מעניין אותה. מעניין אותה רק מהו שטח המטבח.
ואז היא מראה לכם בתלת מימד – תראו איזה יופי! איזה מטבח גדול … והנה – אפילו אפשר לשים פה אי! ואיזה מעברים רחבים ונוחים…
חלום! בטח שאנחנו רוצים. בחיוך ובסיפוק אתם חותמים עיסקה וממתינים לרגע המיוחל של קבלת המטבח החדש.
ואז מגיע המטבח החדש ותוך כדי התקנה אתם עדיין לא קולטים שהמטבח אכל לכם את כל הסלון. (בתמונה הוקצה מעבר נהדר ומרווח של 1.20 מקו הארונות ועד האי, אי גדול ומרווח הכולל ישיבה רק ההפתעה הענקית היא שנשארו 2 מטר אורך עבור הסלון!)
אבל אז זה כבר טו לייט.

מעצבת פנים לא תתן למעצבת מטבחים להשתולל.. למה? כי היא בנתה מראש מערך ריהוט שלם עבור כל פריט ריהוט, גדול כקטן, שיכנס בחלל. לקחה בחשבון את כל מערך הצרכים שלכם והיא יכולה לראות שוואלה, עם כל הרצון לא נכנס  בחלל הזה גם אי וגם מעבר נוח לסלון, או שגם אם יש מצב לאי – בטח לא במידות האלה ולא במרחקים האלה. ( 120 ס"מ כפי שציינתי).

אז תגידו לי אתם.. לא חבל?

השקעתם והתחייבתם לבנק לרבע מהחיים שלכם לפחות. (אלא אם כן אריאלה התקשרה או הסבתא העשירה ז"ל והשאעירה ירושה שמנה). 

לא תשקיעו עוד מאמץ כדי לעשות את זה נכון?
ולעשות את זה נכון הכוונה היא שגם אם מדובר במעצבת מטבחים הכי טובה שיש – היא אמורה להסתכל נקודתית על המטבח. כל בעל מקצוע צריך לעשות את עבודתו.
תפקידו של מעצב הפנים הוא לנצח על הכל כמו על תזמורת על מנת להשיג את אותה הרמוניה רצויה ולוודא שכל הצרכים של הלקוח יתממשו.
בשתי התמונות מימין דירה חדשה(!) בבניין חדש (!) במרכז ת"א. המטבח שודרג… המעצבת מטבחים קיבלה את עמלת המכירה שלה ואתם נשארתם בלי סלון.